Calculating Food Costs for Cold Pressed Juice

Cold Pressed Juice Food Cost

Calculating Food Costs for Cold Pressed Juice

Food Cost Basics

Under normal conditions, a food service establishment needs to keep average food cost under 34% of revenue in order to make a healthy profit. That being said, a retail store that sells bottled juice can achieve a lower food cost, and should strive for 20% – 25% average food cost for organic juice.

This means that if the juice is selling for $10.00 / bottle, the cost of the actual produce that goes into the juice should cost no more than $2.50, on average.

Keep in mind that the actual food can vary quite a bit between recipes, as long as the average food cost stays under the 20%-25%.

Here is an easy guide to estimate food costs, without actually making any juice.

Step #1:
Determine how much of each ingredient, in weight, goes into the recipe.

Hint: The Goodnature X1 takes between 20-30 lbs of produce per juicing cycle, so the total weight of the recipe should be 20-30 lbs (9-13 kg).

Step #2:
Get current pricing of the produce from your local distributor. If you do not yet have a distributor, you can use the prices at the grocery store, but keep in mind that those prices will be much higher.

If your distributor or grocery store doesn’t have some items sold by weight, e.g. a “bunch of kale,” you need to weigh the item to determine the weight.

Step #3:
Calculate the total cost of the recipe by adding the cost of each ingredient.

Step #4:

In general, each pound of produce makes about 10 oz. of juice, so for a 16 Oz / 500 ml of juice, you need about 1.6 lbs / .73 kg of produce.

So use the following formula to achieve an estimated food cost for each bottle of juice:

FC per Bottle = Total Cost / Total Weight in lbs * 1.6

or

FC per Bottle = Total Cost / Total Weight in kg * .73

Example Recipe

Step #1:

My make believe recipe uses:

15 lb apples
5 lb celery
3 lb kale
2 lb lemon
1 lb ginger

Total Recipe Weight: 26 lbs

Step #2:

My local organic prices are (I’m just making these up):
Apples : $1.50 / lb
Celery: $1.25 / lb
Kale: $3.00 / lb
Lemon: $1.00 / lb
Ginger: $2.00 / lb

Step #3:

15 * $1.50 + 5 * 1.25 + 3 * $3.00 + 2 * $1.00 + 1 * $2.00

Total recipe cost: $41.75

Step #4:

FC Per Bottle = Total Amount / Total Weight in lbs * 1.6
FC Per Bottle = $41.75 / 26 * 1.6
FC Per Bottle = $2.57

Conclusion:

If we already know we are charging $10 per bottle, then we can do the following calculation:
Cost / Price = FC%
$2.57 / $10.00 = 25.7%

We could also work backwards, and determine the minimum price we can sell the juice for, going on our target food cost.

If we were going to stick to the 25% target food cost, we could do the calculation to determine the minimum price:

Cost / 25% = Minimum price per bottle
$2.57 / .25 = $10.28

So now we know that the juice has to sell for at least $10.28 to achieve a 25% or lower food cost.

Please note that these numbers and formulas are estimates, and to achieve exact figures you will have to actually make the juice.

 

Charles 's profile image

Sobre el autor

Instagram: @cwjuice
YouTube: ColdPressedTruth

President and CMO - Goodnature
Co-founder - JuiceCon
Co-founder - Juice Makers Association

I’ve been around juicing all my life. My Dad built his first hydraulic juice press in 1976 and founded the company Goodnature Products, Inc. I have incredible memories of having “cider parties” when we would invite all the people in our rural neighborhood over to make apple juice. To this day, when I taste apple juice made on a Goodnature press, a rush of nostalgia runs through my body.

I pride myself on guiding our clients into the world of cold-pressed juice and showing them how much fun this industry can be. I love talking business, technology, and marketing.

Dejar una respuesta